Baterie do Asus A42N1403

Krótka analiza przypadku

Baterie A42N1403 występowały przede wszystkim w laptopach Asus ROG G751JT. Baterie w tych modelach są wewnętrzne, pod obudową zaś same laptopy są typowo gamingowe wyposażone w mocny procesor i7, olbrzymią ilość ramu (widziałem egzemplarze nawet z 32GB ramu na pokładzie) oraz…. Grafiką NVIDIA GTX970M.

Asus ROG G751JT

 

Powyższa całość składa się na olbrzymią moc obliczeniową przy pomocy której z pewnością płynnie można grać w najnowsze tytuły przy najwyższej rozdzielczości. Tego typu rozwiązanie ma jednak kilka wad, a zaliczają się do nich przede wszystkim:

 • wysoki pobór prądu
 • wysoka temperatura

To właśnie te czynniki mają negatywny wpływ na stosunkowo krótką żywotność samej baterii. Jeżeli nawet podczas grania jesteśmy podłączeni zawsze do prądu, to niestety temperatury już nie unikniemy, a tak jak pisaliśmy już wielokrotnie to właśnie temperatura jest jednym z podstawowych czynników skracających żywotność samej baterii.

Budowa baterii A42N1403

Analizowane baterie mają napięcie nominalne 15V i maksymalne napięcie ładowania 17.4V. Baterie tego modelu są zaprogramowane domyślnie na maksymalny prąd ładowania 2A. Baterie zbudowane są na kontrolerze Taxes Instruments BQ30z55. Po zdjęciu hasła jest to kontroler w pełni edytowalny przy użyciu aplikacji od Taxes Instruments oraz terminala EV2300.

Parametry baterii z programu Taxes Instruments

Screen z Taxes Instruments BQ30z55

Analiza ogniw baterii

Baterie do Asus G751JT są bateriami 8 ogniwowymi, zaś same pakiety są najczęściej zrobione z ogniw LGABD118650. Skoro przy ogniwach jesteśmy – nie wiemy dlaczego Asus zdecydował się robić baterie akurat właśnie na tych ogniwach.

Wnętrze baterii do A42N1403 z widocznymi ogniwami i elektroniką

Ułożenie ogniw w baterii A42N1403

 

Są to ogniwa rzadko spotykane w bateriach do laptopów i w naszej ocenie sam fakt, że są one z napięciem maksymalnym 4,35V jest jakimś nieporozumieniem. Musicie bowiem wiedzieć, że 90% baterii do laptopów jakie są na rynku są z napięciem maksymalnym 4,2V. Możliwe, że Asus w analizowanym przypadku chciał zbudować baterie o wyższej mocy, aby sprostała w tak wymagającym prądowo laptopie.

 

Ogniwa użyte w omawianej baterii

Ogniwa LGABD18650

 

Z doświadczenia napiszemy, że baterie zbudowane na ogniwach z napięciem wyższym niż 4.2V występują w niektórych modelach laptopów do Asus oraz Dell. Są to baterie wewnętrzne o znacznie krótszej żywotności niżeli baterie standardowe. Wracając jednak do sedna i ogniw użytych w omawianej baterii – zgodnie kartą katalogową ogniwa powinny być ładowane w temperaturze od 0 do 45 stopni celcjusza, zaś rozładowywane w temperaturze od – 20 do +60 stopni celcjusza.

Karta charakterystyki ogniw LGABD18650

Screen z noty katalogowej ogniw LGABD18650

 

Co ciekawe potwierdza to również sama firma Asus na swojej oficjalnej stronie internetowej, gdzie możemy znaleźć informacje:

Wysoka lub niska temperatura otoczenia podczas pracy z urządzeniem może spowodować wykazywanie 70% lub mniej oryginalnej pojemności w przypadku tej samej liczby cykli ładowania.

Baterie powinny być przechowywane w suchym otoczeniu o temperaturze z zakresu 10℃ to 30℃. Należy wziąć pod uwagę, że wewnętrzna temperatura komputera jest zdecydowanie wyższa niż na zewnątrz. Każda temperatura poza tym zakresem może zmniejszyć wydajność baterii. Używanie baterii w wyższych temperaturach zwiększa ryzyko eksplozji akumulatora.

Szczerze, to z tą eksplozją baterii w laptopie, to trochę przesadzili, ale o tym kiedy indziej 🙂

Osobiście wydaje nam się, że trudno uzyskać temperaturę wewnętrzną laptopa gamingowego w trakcie ładowania baterii tak aby nie przekroczyć 45 stopni, tym bardziej, że sam procesor w trakcie grania ma emisję ciepła na poziomie 80-90 stopnii. Oczywiście możemy unikać ładowania baterii w trakcie grania, pytanie jednak, czy to pomoże nam wydłużyć żywotność samej baterii? Tutaj przechodzimy do rubryki Storage temperature (temperatura przechowywania) i uwaga tam, zgodnie z zaleceniami producenta ogniw, roczne ogniwa powinny być przechowywane w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni celcjusza! Zaznaczamy też, że data ta jest liczona od daty produkcji samych ogniw, a nie od daty złożenia baterii, czy też jej pierwszego użycia. W mojej ocenie użytkownicy laptopów Asus G751JT już na starcie otrzymują baterie, która posiada pewną wadę dyskwalifikującą, tym bardziej, że jest to bateria wewnętrzna.

Uszkodzona bateria – możliwe rozwiązania

Niestety baterie do Asus A42N1403 są praktycznie nie do dostania w oryginalnych egzemplarzach. Na rynku można znaleźć jak na lekarstwo również zamienne baterie do tego modelu. Zamienniki pojawiają się co prawda na chińskich serwisach, niemniej jednak są one wykonywane na ogniwach niemarkowych o niskiej wydajności prądowej oraz w pojemności 4400mAh, co bez wątpienia jest bardzo mało jak na tak energochłonny laptop.

Możliwe warianty zakupu baterii do Asus A42N1403

Zamienne baterie do Asus G751JT dostępne na Aliexpress

 

Problemem jest również kontroler, jak wspominaliśmy w oryginalnych bateriach występuje procesor z pamięcią produkcji amerykańskiej firmy Taxes Instruments. Firma ta robi układy do większości oryginalnych baterii. Oryginalny kontroler to gwarancja pełnej, dwustronnej kompatybilności laptop-bateria.

Bateria do A42N1403 z widocznymi ogniwami

Wnętrze baterii z widocznym kontrolerem

 

Niestety w chińskich tanich bateriach są układy zamienne, które często pomimo, że są klonami oryginałów, nie gwarantują pełnej kompatybilności z laptopem. Alternatywą dla zamienników jest regeneracja oryginalnego egzemplarza baterii. Do głównych zalet regeneracji należą:

 • gwarancja kompatybilności – w procesie regeneracji stosuje się oryginalny, macierzysty kontroler baterii, który jest czyszczony i przeprogramowywany
 • markowe ogniwa – do regeneracji używamy wyłącznie markowych ogniw Samsung, Sanyo oraz Panasonic.
 • wyższa pojemność – zamienniki baterii mają pojemność 4400mAh, oryginały 5800mAh, zaś podczas podczas regeneracji uzyskujemy pojemność nawet 6800mAh
 • gwarancja – zregenerowane baterie są objęte pisemną 18 miesięczną gwarancją.
 • gwarancja spasowania – używamy oryginalnej obudowy, którą delikatnie otwieramy oraz równie szczelnie zamykamy. Dzięki temu masz gwarancje, że bateria będzie idealnie spasowana w laptopie.

Na czym polega regeneracja i ile kosztuje

Regeneracja baterii do Asus o oznaczeniu A42N1403 jest procesem kilkuetapowym:

1) otwarcie obudowy oryginalnej baterii
2) czyszczenie oraz przeprogramowanie elektroniki
3) wymiana całego pakiety ogniw
4) zamknięcie obudowy baterii
5) test pojemnościowy i wydajnościowy zregenerowanej baterii

Koszt regeneracji baterii jest uzależniony od wariantu ogniw na jakich miałby zostać przeprowadzony cały proces. W naszej stałej ofercie mamy kilka wariantów regeneracji:

 • ogniwa Samsung o pojemności 2900mAh ( po zregenerowaniu bateria będzie miała pojemność 5800mAh)  – 195 zł brutto
 • ogniwa Panasonic o pojemności 2900mAh ( po zregenerowaniu bateria będzie miała pojemność 5800mAh) – 220 zł brutto
 • ogniwa Samsung o pojemności 3400mAh ( po zregenerowaniu bateria będzie miała pojemność 6800mAh) – 240 zł brutto
 • ogniwa Sanyo o pojemności 3400mAh ( po zregenerowaniu bateria będzie miała pojemność 6800mAh)  – 240 zł brutto

 

Jeżeli chcesz zregenerować swoją baterie do Asus A42N1403, to wypełnij poniższy formularz i wyślij go do nas wraz z baterią.

Pobierz formularz

Masz pytania dot. oferowanej usługi?
Zadzwoń albo napisz
tel. 501829067 e-mail: sklep@lupo-baterie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podstawowe zasady użytkowania akumulatorów do elektronarzędzi

1. W pierwszym okresie użytkowania nowego akumulatora należy go co najmniej dwa razy w pełni rozładować i naładować. Proces ten...

Zamknij