Baterie do Lenovo z510

W ostatnim czasie coraz większa liczba klientów jest zainteresowana bateriami do laptopów Lenovo z510. Niestety na rynku nie ma dostępnych żadnych zamienników do tego modelu, a jeżeli już są, to wątpliwej jakości. Mamy jednak rozwiązanie tego problemu…

Gdzie jest problem z Lenovo z510

Boom na laptopy Lenovo z510 pojawił się około 1,5 roku temu, kiedy to na półkach wielu marketów elektronicznych zagościł ten model. Ładna srebrna obudowa, podświetlana klawiatura, lekkość konstrukcji, dobra cena z możliwością rozłożenia na raty, po prostu cudo 🙂  Bateria jest schowana pod obudową? To nawet lepiej, nie trzeba będzie jej wyciągać, a w końcu ona również objęta jest gwarancją!

lenovo z510

No właśnie, od gwarancji zaczynając – zazwyczaj laptopy objęte są 2 letnią gwarancją producenta, ale uwaga w warunkach gwarancji znajdziemy często informacje, że nie dotyczy to baterii na którą jest jedynie 6-12 miesięcy gwarancji. W laptopach z serii z510 bateria „całe szczęście” jest pod obudową laptopa i jest objęta taką samą gwarancją jak sam laptop. Problemem jest jednak interpretacja tego co obejmuje gwarancja. Na stronie Lenovo znajdziemy bowiem informacje, że:

„Gwarancja nie ma zastosowania do zjawiska spadku pojemności baterii, jedynie do defektów materiałowych.

źródło: http://shop.lenovo.com/pl/pl/services-warranty/

No właśnie, a co jest defektem materiałowym? Zablokowanie baterii? Uszkodzenie ogniw? a może uszkodzenie ogniw jest tożsame ze spadkiem ich pojemności? Niestety interpretacja tych zapisów należy już do serwisu Lenovo… Inną sprawą jest sam serwis Lenovo, który aktualnie znajduje się w Niemczech, gdzie musimy bezpośrednio wysłać laptopa. Z informacji jakie mamy od użytkowników Lenovo aktualnie na rozpatrzenie reklamacji należy czekać około 3 tygodni.

Baterie słabej jakości?

Jak już wspomnieliśmy baterie w laptopach Z510 są pod obudową laptopa. Nie są to baterie płaskie, zbudowane na ogniwach pryzmatycznych, ale na tradycyjnych ogniwach litowo-jonowych 18650. No właśnie dlaczego producent użył ogniw 18650 w wewnętrznej baterii? Z naszych badań wynika, że ogniwa 18650 są mniej odporne na wysokie temperatury, o co przy grafice GeForce GT740 (te laptopy występowały również dla graczy) i zamkniętej obudowie laptopa nie trudno.

srodek-z510

Inną kwestią są same ogniwa w tych bateriach, gdzie w 80% przypadków Lenovo w laptopach z510 zastosował ogniwa Samsung ICR18650-32A o maksymalnym prądzie rozładowania 6A, napięciu ładowania 4,35V i pojemności nominalnej 3200mAh. Naszym zdaniem to właśnie źle dobrane ogniwa są powodem szybkiego zużycia tych baterii, które przeważnie nie nadają się do użytku po 1,5 rocznej eksploatacji laptopa.

Ogniwa Samsung ICR18650-32A

Od strony technicznej

Baterie do Lenovo z510 występują w dwóch napięciach nominalnych – 14,4V oraz 15V. Baterie te występują na dwóch różnych kontrolerach, baterie z napięciem 14,4V są zbudowane w oparciu o kontroler Taxes Instruments BQ8055, zaś baterie 15V na kontrolerze MAX17808.

Bateria do Lenovo z510

Oba powyższe sterowniki można zresetować przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Bezpiecznikiem w tych bateriach jest SC 12AH4. Do tej pory nie widzieliśmy jeszcze żadnego egzemplarza tej baterii z przepalonym bezpiecznikiem.

PCB Lenovo z510

PCB Lenovo z510 wraz z widocznym kontrolerem oraz bezpiecznikiem

Uszkodzona bateria, co robić?

Niestety nowe oryginalne bateria do Lenovo z510 są praktycznie nieosiągalne, dlatego też użytkownicy tych laptopów są zdani jedynie na zamienniki, które aktualnie są dostępne wyłącznie na rynku chińskim:

z510

Innym rozwiązaniem jest regeneracja starej, oryginalnej baterii. Nie jest to rozwiązanie dużo droższe od chińskich zamienników, niemniej jednak jakościowo są to dwa różne światy. Do głównych zalet regeneracji należą:

 • gwarancja kompatybilności – w procesie regeneracji stosuje się oryginalny, macierzysty kontroler baterii
 • markowe ogniwa – do regeneracji używamy wyłącznie ogniw marki Samsung oraz Panasonic
 • wyższa pojemność – zamienniki baterii mają pojemność 2200mAh, podczas gdy zregenerowane baterie 2900mAh, a nawet 3400mAh.
 • gwarancja – zregenerowane baterie są objęte 18 miesięczną gwarancją realizowaną w Polsce

Ile kosztuje regeneracja baterii Lenovo z510

Cena regeneracji jest uzależniona od ogniw na jakich ma zostać przeprowadzona regeneracja. Jako, że baterie do Lenovo z510 są bateriami 4 ogniwowymi zalecamy naszym klientom regenerację wyłącznie na ogniwach o pojemności 2900mAh-3400mAh. Kompleksowe koszty regeneracji przedstawiają się następująco:

 • Samsung 2900mAh INR18650-29e, 10A prądu rozładowania – 120 zł brutto
 • Panasonic 2900mAh NCR18650PF, 10A prądu rozładowania – 140 zł brutto
 • Samsung 3400mAh INR18650-35E, 10A prądu rozładowania – 160 zł brutto
Przykład zregenerowanej baterii do Lenovo z510 na ogniwach Samsung 3400mAh

Przykład zregenerowanej baterii do Lenovo z510 na ogniwach  Samsung 3400mAh


Chcesz zregenerować swoją baterie do Lenovo z510? Nic prostszego, wystarczy wypełnić formularz i wysłać do nas wraz z baterią.

Pobierz formularz

8 komentarzy

Skomentujesz ?
 • Witam, mam tego laptopa i popularny problem. Na zasilaniu 'z sieci’ komputer wyłącza się randomowo, w losowych momentach. Jest to niestety niesamowicie uciążliwe.

  Czy znacie ten problem i znaleźliście dobry sposób na jego naprawę?

  • Powodów takiego zachowania może być wiele. Od uszkodzonej elektroniki baterii poprzez rozbalansowanie ogniw. Podajesz zbyt mało informacji. Sprawdź baterie w aplikacji Battery Mon albo Battery Care,

 • Witam serdecznie,od pewnego czasu mam problem z ładowaniem baterii,po włączeniu laptopa przez kilkanaście sekund normalnie ładuje,po czym przestaje i przy poziomie naładowania 1 procent ani rusz,nawet jesli zostawie ladowanie nan noc to z rana nadal bateria pusta,co może byc powodem proszę o jakies porady i wskazówki nie wiem co robic,z góry dziękuje i pozdrawiam

  • Panie Robercie – powodem takiego działania może być zarówno uszkodzony układ ładowania w laptopie, jak i uszkodzona bateria (bardziej prawdopodobne). W celu zbadania kondycji baterii proszę sprawdzić jej aktualne napięcie oraz aktualny poziom zużycia (różnica pomiędzy Designe Capacity, a Full Charge Capacity). Można to sprawdzić przy użyciu ogólnie dostępnych aplikacji do obserwacji parametrów baterii np.: BatteryMon, albo Battery Care.

 • Napisalem do was kilka dni temu w temacie baterii. Zero dopowiedzi, w zwiazku z czym zapytuje, po co ćw… oglaszacie sie, ze regenerujecie baterie skoro nie odpisujecie klientom?

 • Wyslij nam swoja baterie? Macie w ogole klientow majac takie wymaganie? Jak bede uzytkowac laptop jak wysle wam baterie? Nie ma opcji wysylki zregenerowanej baterii, a ja po jej otrzymaniu wysle Wam moja baterie

  • Witamy, Istotą regeneracji jest to, aby bateria pracowała po regeneracji na starym, oryginalnym kontrolerze. Jest to szczególnie ważne dla dwustronnej komunikacji laptop-bateria. Nie wiemy jaki konkretnie model kontrolera będzie w Pana macierzystej baterii, dlatego też nie możemy Panu zaoferować drugiej, zastępczej baterii. Aktualnie czas regeneracji baterii do Z510 to tylko 3 dni i co istotne laptop może funkcjonować bez baterii. W razie zainteresowania zapraszamy do wypełnienia formularza i wysłania go do nas wraz z baterią. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopów

Poniżej przedstawiamy "Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopów", które zostały opracowane przez naszą firmę i które są załączane każdorazowo do...

Zamknij