Czego symbolem jest C?

W przypadku akumulatora, należy brać pod uwagę zarówno napięcie nominalne, jak i pojemność, która jest oznaczana wielką literą C. Wyraża się ją natomiast w amperogodzinach (Ah) albo miliamperogodzinach (mAh).

Biorąc pod uwagę opis prądów ładowania i rozładowania, nie ma potrzeby wyrażania ich w postaci wartości bezwzględnych (ampery i miliampery). Wystarczy podać je, jako ułamek pojemności nominalnej C.

Prąd C (1C), czyli prąd jednogodzinny, stanowi wyznacznik rozładowywania akumulatora, co oznacza, że za pomocą takiego prądu rozładowywanie akumulatora powinno trwać godzinę.

Przykładowo:

Wartość 0,1C dla akumulatora o pojemności 30Ah wynosi 3A, prąd 0,5C to 15A. Dla akumulatora o pojemności 15Ah wartość 0,1C jest równa  prądowi 1,5A, zaś wartość 0,5C to 7,5A.

 

Prąd 0,1C jest uważany również za bezpieczny prąd ładowania  akumulatorów zasadowych, zdaniem producentów tych akumulatorów czas  ładowania  akumulatora tym prądem nie powinien jednak przekraczać 16 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiana powiadomień stanu naładowania baterii

Jedną z największych zalet wszelkich komputerów przenośnych jest to, iż przez pewien czas możemy z nich korzystać bez konieczności podłączenia...

Zamknij