Diagnoza problemu „Podłączony, nie ładuje”.

„Podłączony, nie ładuje”  to komunikat, który doprowadza do szaleństwa niejednego posiadacza laptopa. No tak, tyko co jest powodem nieładowania baterii? Sama bateria? Zasilacz? A może, co gorsza, układ ładownia na płycie głównej?   Pół biedy, jeżeli mamy możliwość sprawdzenia naszej baterii w innym laptopie i tym samym wyeliminowania części z przyczyn, co jednak w sytuacji gdy takiej możliwości nie mamy?

Jest kilka sposobów na sprawdzenie kondycji naszej baterii. Postaramy się je wymienić w poniższych punktach:

                – przy użyciu aplikacji np.: Battery Mon albo Battery Care gdzie bez problemu znajdziemy informacje dot. aktualnej maksymalnej pojemności baterii oraz napięcia. W przypadku gdy Twoja bateria ma napięcie nominalne 10,8V (11,1V), napięcie baterii nie powinno być mniejsze niż 9-9,5V, zaś w przypadku baterii w przypadku baterii z napięciem nominalnym 14,4V (14,6V) napięcie nie powinno być mniejsze niż 13,5V. Jeżeli napięcie spadło poniżej wymienionych progów minimalnych to najprawdopodobniej kontroler Twojej baterii jest zablokowany i elektronika baterii uniemożliwia jej dalsze ładowanie.

Okno z programu Battery Mon z informacjami o baterii

Okno z programu Battery Mon z informacjami o baterii

                – sprawdzenie napięcia baterii przy użyciu multimetra (miernika napięcia) – plus i minus baterii znajduje się zawsze (no prawie zawsze) na dwóch skrajnych pinach baterii. Wystarczy w dwa powyższe piny konektora baterii wsadzić jakiś przewodnik w celu wyprowadzenia napięcia baterii poza konektor i przy pomocy multimetra zmierzyć napięcie. Pamiętaj jednak, że w niektórych  laptopach np.: Dell, Asus, Toshiba do „wypuszczenia” napięcia przez konektor baterii potrzebne jest użycie opornika 100mohm. Opornik ten należy podłączyć do minusa baterii, a następnie to pinu ID baterii. Dopiero po tym zabiegu na gnieździe baterii pojawi się napięcie.

                – często posiadacze laptopów nie zdają sobie sprawy jakim dobrodziejstwem jest wskaźnik diodowy naładowania baterii. Jeżeli Twoja bateria jest wyposażona w taki wskaźnik, to w przypadku problemów z baterią (np. zablokowany kontroler baterii, albo przepalony bezpiecznik) po naciśnięciu przycisku będzie mrugała co druga dioda. Może też się zdarzyć, że będzie mrugała jedynie pierwsza dioda – będzie to oznaczało, że bateria jest skrajnie rozładowana.

Wskaźnik diodowy w baterii Dell E6400

Wskaźnik diodowy w baterii Dell E6400

Problem z ładowaniem baterii w laptopach Dell.

„Podłączony, nie ładuje” to jeden z najczęściej spotykanych problemów w laptopach Dell.  Producent ten jako jedyny wyposażył swoje laptopy w system identyfikacji zasilacza i w przypadku jego uszkodzenia, bądź doboru niewłaściwego zasilacza, laptop nie będzie go prawidłowo wykrywał, a w konsekwencji nie będzie ładował baterii.

            Jeżeli pojawi się u Was tego typu problemu, to  w pierwszej kolejności należy sprawdzić zasilacz. W tym celu musimy przejść do BIOSu (przycisk F12 podczas uruchamiania laptopa) i odnaleźć tam rubrykę AC ADAPTER TYPE. W przypadku, gdy zasilacz jest wykrywany prawidłowo w rubryce AC ADAPTER TYPE pojawi się informacja o mocy zasilacza. Jeżeli jednak zasilacz nie jest wykrywany prawidłowo pojawi się informacja UNKNOWN, albo None.

Brak identyfikacji zasilacza w laptopie Dell

Brak identyfikacji zasilacza w laptopie Dell

Co jest tego przyczyną? Najprawdopodobniej ułamała się środkowa żyła przewodu od zasilacza do gniazda wsadzanego do laptopa. Żyła ta odpowiedzialna za pin ID zasilacza bez którego laptop nie wykrywa go prawidłowo. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej jest po prostu wymienić cały przewód zasilacza. Wymaga to oczywiście od posiadacza pewnego zaangażowania, lutownicy oraz podstawowej umiejętności lutowania (nowy przewód trzeba wlutować w odpowiednie pola w zasilaczu).

Pola lutownicze w zasilaczu Dell

Pola lutownicze w zasilaczu Dell

Oczywiście jest również możliwość zakupu nowego zasilacza, niemniej jednak przestrzegamy przed tego typu rozwiązaniem, gdyż niejednokrotnie zasilacze (a przede wszystkim chińskie zamienniki) mają parametry odbiegające daleko od macierzystego zasilacza i w efekcie nowy zasilacz również może nie być prawidłowo identyfikowany przez BIOS laptopa.

            Problem z zasilaczami w laptopach Dell jest bardziej rozległy i postaramy się go przedstawić przy okazji kolejnych wpisów.


Masz ciągłe problemy z ładowaniem baterii w laptopie Dell? Szukasz wiarygodnego sprzedawcy, który sprawdza baterie przed jej sprzedażą? Dobrze trafiłeś!

Baterie do laptopów Dell

12 komentarzy

Skomentujesz ?
 • „Wszyscy” piszą o padniętej baterii, zasilaczu, biosach….

  Rozwiązanie jest proste:

  Jest taki skrót klawiaturowy, który przełącza opcję „ładuj baterię” / „nie ładuj”, który przez przypadek można wcisnąć – tylko nikt tego od razu nie zauważa, nie pojawia się żaden komunikat…

  Wiem to, gdyż mam Della i już kiedyś się z tym spotkałem na Win7.
  Teraz mam 10tkę i nie mogę znaleźć tej opcji w systemie 🙁

  Jeden check box….

 • Walczę od trzech dni z tym komunikatem. Wymieniłem już 5 zasilaczy i dopiero po podłączeniu piatego pojawił się komunikat o ładowaniu. Radość nie trwała długo. Po kilku godzinach pracy gdy bateria została częściowo rozładowana ( do 55%) po podłączeniu zasilacza znów pojawił się ten perfidny komunikat. Zaznaczam, że poprzednio podłączane zasilacze ładowały inne laptopy tej marki (Dell Latitiude). Już brak mi sił. Podobno to problem we wszystkich Dellach. Jesli tak to w ramach gwarancji zażądam wymiany sprzętu na inną markę.

  • Panie Andrzeju, a może problem jest w samej baterii, że raz ona się ładuje raz nie? Najlepszą i najszybszą metodą na sprawdzenie zasilacza jest po prostu wejście do biosu o odnalezienie rubryki AC Adapter. Powinna być określona moc zasilacza wyrażona w watach (W), wtedy zasilacz będzie działał poprawnie. W przypadku komunikatu Unknown – zasilacz nie jest prawidłowo wykrywany i laptop nie będzie ładował baterii.

 • Podłączyłem do innego taki sam model i zasilacz ładował a u mnie wyświetla Unknow oraz błąd baterii w innym bateria działa mój zasilacz też laptop to dell latitude mam rozumieć że uszkodzona wtyczka na płycie głównej czy układ przełaczający ?

 • Podłączyłem zasilacz od innego laptopa tej samej marki i komunikat „Podłączony, nie ładuje” ustąpił miejsca „Podłączony, ładuje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Właściwości akumulatorów NiCd oraz NiMh

AKUMULATORY NIKLOWO-KADMOWE Ten rodzaj akumulatorów ma już niemal 40- letnią historię, a w chwili obecnej zdobywa znaczną popularność, głównie ze...

Zamknij