Dobór napięcia baterii

„Moja stara bateria ma napięcie 10,8V, zaś oferowana przez Was bateria ma 11,1V, czy mój laptop będzie prawidłowo pracował z tą baterią i czy nie ulegnie on uszkodzeniu?” Jest to kolejne z najczęściej zadawanych pytań przez naszych klientów.  Jak już wspominaliśmy w artykule dotyczącym sposobów łączenia ogniw, baterie do laptopów mogą być łączone po 3 albo 4 sekcje szeregowo, a tym samym mogą uzyskiwać napięcie nominalne 10,8V (11,1V) albo 14,4V (14,6V).

No właśnie, dlaczego napisaliśmy 11,1V w nawiasie? Dlatego, że zarówno w baterii o napięciu nominalnym 10,8V jak i 11,1V występują 3 sekcje ogniw łączonych szeregowo, a jedyna różnica wynika z napięcia nominalnego pojedynczego ogniwa, gdzie w pakiecie 10,8V wynosi ono 3,6V (3×3,6V), zaś w pakiecie 11,1V wynosi 3,7V (3×3,7V). Czy ta niewielka różnica w napięciu jest istotna dla samej baterii i laptopa w którym będzie ta bateria pracowała? Oczywiści nie. Napięcie w bateriach do laptopów zmienia w się w zależności naładowania samej baterii. W przypadku pełnego naładowania bateria będzie miała napięcie 12,6V, zaś w przypadku rozładowania około 10V.  Analogicznie ma to miejsce w przypadku baterii 4 sekcyjnych o napięciu nominalnym 14,4V oraz 14,6V, gdzie maksymalne napięcie zawsze będzie wynosiło 16,8V, a minimalne około 13,8V. Zatem niewielka różnica w napięciu nominalnym baterii jest zupełnie obojętna dla laptopa.

Schemat łączenia ogniw w sposób szeregowy do napięcia 14,4V

Schemat łączenia ogniw w sposób szeregowy do napięcia 14,4V

Ok, czy zatem baterie 3 sekcyjną o napięciu 10,8V (11,1V) możemy zastąpić baterią 4 sekcyjną o napięciu nominalnym 14,4V (14,6V)? Tutaj niestety nie ma już jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy od samej płyty głównej laptopa. Niektóre laptopy np.: Dell Inspirion 1525 pracują prawidłowo z bateriami o napięciu 10,8V jak i 14,4V, inne jednak laptopy jak np.: HP 6720s są przeznaczone do pracy wyłącznie z bateriami albo 10,8V albo 14,4V i w przypadku zastosowania niewłaściwego napięcia laptop może mieć problemy z wykrywaniem baterii, albo z jej ładowaniem.

Przykład baterii do Dell 1525 z napięciem 11,1V

Przykład baterii do Dell 1525 z napięciem 11,1V

Czy w przypadku zastosowania baterii 14,4V zamiast 10,8V mogę uszkodzić laptopa? Przyznam się, że w naszej działalności nie spotkaliśmy jeszcze przypadku, gdzie bateria do laptopa o wyższym napięciu niżeli przewidziana przez producenta uszkodziła by samego laptopa. Komunikacja po szynie smBUS pomiędzy laptopem, a baterią nie jest bowiem aż tak prosta jakby się mogło wydawać J Poza biegunem dodatnim i ujemnym występują również piny identyfikujące baterie tj. PIN clock oraz PIN data. Są to piny odpowiedzialne za komunikacje laptop-bateria. W przypadku gdy komunikacja ta jest niewłaściwa (laptop odczyta z kontrolera baterii informacje o wyższym napięciu nominalnym baterii), to laptop nie pozwoli na pobór prądu z tej baterii. Częstym przejawem braku powyższej komunikacji jest również sytuacja niewykrywania baterii przez system operacyjny (pomimo pracy laptopa na tej baterii) oraz braku możliwości naładowania baterii.

Brak wykrycia baterii w laptopie

Błąd systemowy nie wykrywania baterii w laptopie

Podsumowując:

Baterie o napięciu 10,8V możemy zastępować bateriami o napięciu 11,1V i odwrotnie.  Baterie o napięciu 14,4V możemy zastępować bateriami 14,6V i 14,8V. Nie zawsze jednak możemy zastąpić baterie 10,8V baterią 14,4V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sprawdzić czas pracy laptopa na baterii

„Ile mój laptop wytrzyma na tej baterii?” „Ile godzin będę mógł pracować?” To chyba jedne z najczęściej zadanych pytań przez...

Zamknij