Dobór pojemności baterii do laptopa

Baterie o pojemności większej niż oryginalna – za i przeciw

Gdy potrzebujemy wymienić baterię w laptopie, z reguły szukamy produktów jak najbardziej wydajnych. Często nowa, oryginalna bateria, satysfakcjonuje użytkownika zaledwie w znikomym stopniu – potrzebne jest zasilanie, które zapewni dłuższy czas pracy notebooka.

W tym przypadku należy wybrać odpowiedni, bezpieczny zamiennik, gdyż oryginalne bardzo rzadko baterie nie występują w wersji o zwiększonej pojemności.

Tradycyjna, oryginalna bateria charakteryzuje się pojemnością 4400 mAh (48 Wh); posiada ona sześć ogniw (napięcie całego akumulatora wynosi 10,8V). Każdy wymagający posiadacz laptopa potrzebuje jednak bardziej wydajnych rozwiązań. Zanim podejmiemy decyzję o kupnie akumulatora o zwiększonej pojemności, zapoznajmy się z dostępnymi parametrami tego typu baterii. Rozważmy także istotne argumenty, które ułatwią nam dokonanie właściwego wyboru.

Większa wydajność – jak to wygląda w praktyce?

Zwiększona pojemność baterii to nic innego, jak kolejny moduł ogniw dołączony do baterii. Jeżeli oryginalny akumulator posiada sześć ogniw (2 ogniwa łączone równolegle po 3 w szeregu), dokładamy do niego kolejny rząd ogniw (dodatkowe 3 ogniwa łączone równolegle) – zapewni to pojemność 6600 mAh, przy identycznym napięciu, co poprzednio. Dla 12 ogniw – proporcjonalnie – będzie to pojemność rzędu 8800 mAh (4 ogniwa łączone równolegle po 3 sekcje łączone szergowo). Czas pracy na bardziej wydajnych bateriach wydłuża się analogicznie do wzrostu pojemności – w przypadku zwiększenia jej z 4400 na 8800 mAh, bateria posłuży aż dwa razy dłużej, po jednokrotnym naładowaniu! Dobór pojemności baterii zależy więc od tego, czy potrzebujemy dłuższego, czy krótszego czasu pracy laptopa na baterii.

Przykład baterii 9 ogniwowej w laptopach z serii Lenovo T400 14"

Przykład baterii 9 ogniwowej w laptopach z serii Lenovo T400 14″

 

Większa pojemność baterii, a estetyka komputera przenośnego

Baterie do laptopów dla najbardziej wymagających użytkowników mają niestety większe wymiary niż oryginał. Istnieją w tym przypadku dwa warianty: akumulator rozszerzany w tył lub w dół. W pierwszym przypadku, bateria wystaje poza tylną część obudowy notebooka. Rezultatem drugiego z rozwiązań jest spiętrzenie dwóch rzędów ogniw (sześć ogniw na górze, trzy pośrodku na dole). Pod górną częścią baterii powstaje wtedy tzw. „stopka”, dzięki czemu tylna część spodu laptopa uniesiona jest o około 2 cm do góry.

Spód baterii 8 ogniwowej wraz gumowymi stopkami.

Spód baterii 8 ogniwowej wraz gumowymi stopkami.

 

Warto zwrócić jednak uwagę na to, że powiększona bateria zapewni swobodną cyrkulację powietrza pod spodem, a w rezultacie czego laptop będzie mniej narażony na ewentualne przegrzanie, zaś żywotność samej baterii może ulec wydłużeniu z powodu pracy w chłodniejszym otoczeniu.

Przykład baterii 12 ogniwowej o pojemności 8800mAh w laptopach HP

Przykład baterii 12 ogniwowej o pojemności 8800mAh w laptopach HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeliczanie jednostek pojemności

Jak przeliczyć mAh na Wh i na odwrót Zarówno watogodziny (Wh), jak i miliamperogodziny (mAh) to jednostki pojemności baterii. Różni...

Zamknij