Eksploatacja akumulatorów żelowych

Wbrew pozorom zakup i prawidłowa eksploatacja akumulatorów nie należą do prostych zadań. Łatwo w tych kwestiach o popełnienie podstawowych błędów. W poniższym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad dotyczących wyboru oraz użytkowania akumulatorów żelowych i AGM.

Wybór akumulatora

Chcąc kupić akumulator, który będzie nam służył niezawodnie przez długi czas, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności musimy określić zastosowanie urządzenia. W tym przypadku należy zdecydować, czy będzie to praca buforowa (zasilanie awaryjne) czy cykliczna (zasilanie podstawowe).  Drugim czynnikiem jest pojemność, warto bowiem pamiętać, że lepiej jest kupić akumulator o większej pojemności aniżeli określa to nasze minimum. Różnica w cenie nie jest zbyt duża, a z pewnością odczujemy to jeśli chodzi o żywotność urządzenia.  Istotną kwestią jest również ograniczenie miejsca. Im większa pojemność akumulatora, tym jego większe rozmiary. Przed zakupem konkretnej pojemności warto zatem sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na jego przechowywanie (np.: miejsce na akumulator w UPS-ie).

Budowa akumulatora żelowego

Budowa akumulatora żelowego

Pierwsze ładowanie

Słów kilka warto poświęcić pierwszemu ładowaniu akumulatora. Przed oddaniem do właściwego użytkowania należy wykonać ładowanie wstępne. Ma to na celu pełne naładowanie akumulatora, a także wyrównanie napięć na poszczególnych ogniwach (zbalansowanie ogniw). Zaleca się przeprowadzenie ładowania wstępnego napięciem o wartości 2,25-2,30V na ogniwo (13,5-13,8V dla akumulatorów 12V). Ładowanie wstępne powinno się odbywać w temperaturze 20 stopni.

Podczas kolejnych „ładowań” należy również przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze napięcie końcowe ładowania nie powinno przekraczać 15V. Po drugie maksymalny prąd ładowania nie powinien przekraczać wartości 0,3 C (C – pojemność akumulatora). Minimalny prąd ładowania nie powinien być niższy niż 0,1 C.

Do ładowania dobrze jest używać urządzeń automatycznych, które po osiągnięciu maksymalnego stopnia naładowania, nie rozłączają ładowania tylko podtrzymują stałą wartość napięcia.

Spadek pojemności akumulatora żelowego

Spadek pojemności akumulatora żelowego

Prawidłowa eksploatacja

Pierwszym zagadnieniem dotyczącym eksploatacji akumulatora jest temperatura pracy. W przypadku akumulatorów żelowych wynosi ona 20 stopni. Użytkowanie akumulatorów w wyższej temperaturze skraca ich żywotność. Dla przykładu temperatura pracy na poziomie 33 stopni skraca żywotność o 50%. Warto zatem umieszczać akumulator z dala od źródeł ciepła. Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że szkodliwy wpływ może mieć także zbyt niska temperatura. Powoduje ona spadek pojemności akumulatora. W temperaturze 0 stopni pojemność obniża się do 85%. Należy również pamiętać, żeby nie odkładać w czasie ponownego naładowania rozładowanego akumulatora.  Im starszy akumulator tym większą ma oporność wewnętrzną i wyższy współczynnik samorozładowania, dlatego też zalecamy nie przechowywanie akumulatora rozładowane dłużej niż 24h. Akumulator należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Warto także zadbać o czystość urządzenia usuwając zabrudzenia i kurz przy użyciu suchej szmatki. Istotną kwestią jest także regularna kontrola stanu akumulatora (co miesiąc) oraz doładowywanie (co 3 miesiące).

Powyższe wskazówki pokazują, że użytkowanie akumulatorów wymaga od nas dbałości, regularności i precyzji. Warto stosować się do zamieszczonych tutaj zasad, gdyż dzięki temu zapewnimy maksymalną wydajność i żywotność urządzenia.

1 komentarz

Skomentujesz ?
  • Bardzo ciekawy temat, najbardziej zainteresował mnie pkt. 3. – nigdy nie robiłem takich rzeczy przez 1 użytkowaniem nowego akumulatora!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobór napięcia baterii

„Moja stara bateria ma napięcie 10,8V, zaś oferowana przez Was bateria ma 11,1V, czy mój laptop będzie prawidłowo pracował z...

Zamknij