Fakty i mity o bateriach do laptopów

Przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych pytań naszych klientów kupujących nową baterie do laptopa wraz z krótkimi odpowiedziami przygotowanymi przez naszą firmę.

– Czy baterie należy wyciągać z laptopa gdy pracuję na zasilaczu?

Podłączony do laptopa zasilacz nie ma wpływu na baterie, gdy jest ona w pełni naładowana. Jedynym czynnikiem, który może zaszkodzić baterii (a właściwie procesom chemicznym, które zachodzą w ogniwach baterii) jest ciepło, które przenika z laptopa na baterie. Dlatego też zalecamy odłączenie baterii w sytuacji gdy laptop się grzeje, lub pracuje w podwyższonej temperaturze otoczenia.

– Czy baterie do laptopów mają efekt pamięci?

Nie. Ogniwa litowo-jonowe nie z których są zbudowane baterie do laptopów nie mają efektu pamięci. Brak efektu pamięci nie jest jednak równoznaczny z brakiem konieczności kalibracji baterii.

– Moja stara bateria miała pojemność 4400mAh, zaś nowa ma 6600mAh. Czy mój zasilacz od laptopa naładuje większą baterie?

Oczywiście. Pamiętaj, że bateria jest ładowana przez laptopa, który jest zasilany z zasilacza, a zatem to laptop, a nie bezpośrednio zasilacz ładuje baterie. Pamiętaj również, że w przypadku większej baterii wydłużyć się może czas jej ładowania, co jest oczywiste w sytuacji, gdy ma ona większą pojemność. Niestety coś za coś – dłuższy czas ładowania, za dłuższą pracę laptopa na baterii.

– Czym jest kalibracja (formatowanie) baterii do laptopa?

Kalibracja jest procesem, w którym kontroler baterii „uczy się” aktualnej pojemności ogniw. Przeprowadzenie kalibracji jest niezbędne, aby aktualny stan naładowania baterii wyrażony w procentach był proporcjonalny do naładowania ogniw.

– Jak przeprowadzić kalibrację baterii?

Instrukcja kalibracji baterii została opisana na naszym blogu.

– „Producent w mojej baterii specjalnie ustawił licznik cyki, żeby bateria się zablokowała. Jest to celowy zabieg producentów, aby kupić u nich nową baterię”.

Kontroler baterii jest „pośrednikiem” pomiędzy ogniwami, a laptopem. W przypadku gdy ogniwa tracą swoje parametry np.: wzrost różnicy napięć na sekcjach, albo wzrost rezystancji wewnętrznej, wtedy kontroler blokuje się w celu ochrony laptopa przed baterią, a właściwie przed ogniwami li-ion, z których zbudowana jest bateria. Ponadto kontroler dla obliczenia wieku baterii bierze pod uwagę nie tylko liczbę cykli, ale również datę produkcji baterii, datę jej pierwszego użycia oraz aktualną pojemność ogniw.

– Czy bateria do laptopa może wybuchnąć, albo się zapalić?

Przez 10 lat zajmowania się bateriami nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją wybuchu baterii do laptopa, bądź też jej samozapłonu. Warto pamiętać, że wszystkie współczesne baterie do laptopów posiadają potrójne zabezpieczenia (przeciw przegrzaniu, przepięciu i przeładowaniu) i w przypadku wystąpienia tego typu krytycznego wyjątku kontroler baterii ulega zablokowaniu (często przepala się również bezpiecznik na PCB baterii) nie przyjmując i nie oddając z laptopa żadnego prądu.

– Moja bateria do MacBook’a spuchła. Dlaczego?

Baterie do Macbooków są w przeważającej większości zbudowane z płaskich ogniw litowo-polimerowych. Efektem ubocznym starzenia się tego typu ogniw jest utlenianie wodoru w efekcie czego ogniwo li-pol potrafi spuchnąć i zwiększyć swoją objętość kilkukrotnie przez co bateria może się wybrzuszyć. Warto zaznaczyć, iż tego typu przypadku są sporadyczne i nie są żadną regułą w bateriach litowo-polimerowych.

– Czy baterie z napięciem nominalnym 10,8V możemy stosować zamiast baterii 11,1V?

Oczywiście. Baterie do laptopów pracują w przedziale napięć od około 9 V (zależy od kontrolera) do 12,6V. Niewielka różnica w napięciu nominalnym wynika z ogniw jakie zostały użyte do produkcji baterii – występują bowiem ogniwa z napięciem 3,6V (po 3 ogniwa szeregowo dają nam 10,8V na baterii) oraz ogniwa 3,7V (po 3 ogniwa szeregowo dają napięcie 11,1V).


 

Baterie to nasza pasja i sposób na życie.

Nasze baterie do laptopów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ładowarki do elektronarzędzi

             Wielu naszych klientów pyta nas jaki będzie orientacyjny czas ładowania nowego akumulatora przy użyciu...

Zamknij