Jak sprawdzić czas pracy laptopa na baterii

„Ile mój laptop wytrzyma na tej baterii?” „Ile godzin będę mógł pracować?” To chyba jedne z najczęściej zadanych pytań przez osoby kupujące nową baterie do laptopa. Niestety za każdym razem nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Dlaczego?

Bo nie znamy laptopa klienta i nie wiemy jakie jest jego zapotrzebowanie na prąd. Ten sam model laptopa może bowiem znacząco różnić się poborem prądu. To nic, że jest to standardowy laptop o matrycy 15”, ważne jest to co ma w środku oraz w jakiej kondycji jest utrzymywany. Dla przykładu – wystarczy zewnętrzna karta graficzna, aby zwiększyć pobór prądu nawet o 100% w porównaniu do zintegrowanej karty graficznej.

Nie tak dawno odczuliśmy to na własnej skórze – jeden z naszych klientów z Krakowa złożył reklamację zregenerowanej przez nas wcześniej 9-ogniwowej baterii do IBM T61 stwierdzając, iż jego laptop pracuje na niej tylko 1,5h. Myślimy sobie, że to bardzo dziwne,  bateria o pojemności po regeneracji przeszło 70Wh i laptop, który pracuje na niej tylko 1,5Ah. Co ciekawe laptop miał matrycę 14”. Poprosiliśmy klienta przed odesłaniem baterii na reklamacji o zdjęcia z aplikacji Lenovo Power Manager. Możecie sobie wyobrazić nasze zdziwienie, gdy w rubryce Wattage ujrzeliśmy pobór na poziomie 41W. Okazało się bowiem, iż klient 3 tygodnie przed wysłaniem baterii do regeneracji miał problemy  z kartą graficzną i ją wymienił na kartę Nividia (niestety modelu już nie pamiętam). Powyższa nieszczęsna karta graficzną pożerała aż 25W.

Duży pobór prądu przez laptopa

Przechodząc do sedna, jak zatem sprawdzić ile nasz laptop powinien pracować na nowej baterii? W pierwszej kolejności należy ustalić jakie jest zapotrzebowanie laptopa na prąd. Pomocne w tym mogą być aplikacje np.: Battery Care, gdzie bez trudu odnajdziemy aktualny pobór prądu (moc) wyrażoną literką W (Wat).

Sprawdzanie poboru prądu w Battery Care

Oczywiście pobór ten zmienia się w zależności od tego jakie aktualnie wykonujemy czynności na laptopie. Inny pobór prądu będzie podczas przeglądania Internetu, a inny podczas oglądania filmu. Drugą zmienną jaką potrzebujemy jest pojemność baterii określoną w Wh. Informacje dot. pojemności baterii znajdziemy na nalepce znamionowej baterii albo również we wspomnianym już wyżej Battery Care.

Sprawdzenie pojemności całkowitej baterii

Pojemność baterii nie zawsze jest określana w Wh, czasami mogą być to mWh albo mAh. W takim przypadku najwygodniej jest po prostu przeliczyć inne jednostki na Wh zgodnie z tym poradnikiem.

Mając już określoną pojemność baterii w Wh oraz pobór prądu przez laptopa, wystarczy podzielić Wh przez W aby uzyskać orientacyjny czas pracy laptopa na baterii. Przykładowo, jeżeli bateria ma pojemność 64Wh, zaś laptop „pożera” 20W prądu, to orientacyjny czas pracy laptopa na tej baterii będzie wynosił 64/20 = 3,4h. Oczywiście jest to czas orientacyjny, gdyż jako to już zostało wyżej wskazane zapotrzebowanie laptopa jest zmienne w zależności od tego jakie aktualnie wykonujemy na nim czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Łączenie równoległe i szeregowe ogniw

W naszych codziennych zmaganiach z bateriami niejednokrotnie używamy pojęć, których osoby nie związane z tematyką baterii mogą do końca nie...

Zamknij