Kalibracja baterii według Texas Instruments

Niektóre baterie zbudowane na procesorach Texas Instruments np.: bq20z45 często mają problemy z utrzymaniem fabrycznej pojemności. Jeżeli zatem dotychczasowa kalibracja baterii do laptopa nie przyniosła spodziewanych rezultatów, zalecamy przeprowadzenie kalibracji ściśle według wytycznych Texas Instruments.

 1. Naładuj do pełna baterię pod kontrolą systemu operacyjnego.
 2. Nie odłączaj zasilacza od laptopa przez 2 godziny od naładowania baterii
 3. Wyłącz laptopa i odłącz zasilacz.
 4. Włącz laptopa na baterii.
 5. Przed załadowaniem systemu operacyjnego wejdź do BIOSU (klawisz F2, albo F10, albo F12 w zależności od producenta laptopa).
 6. Zostawić laptopa pod BIOSem do całkowitego rozładowania baterii. Uwaga! do BIOSU wchodzimy wyłącznie po to, aby rozładować baterię, nie należy dokonywać w konfiguracji laptopa żadnych zmian.
 7. Po rozładowaniu baterii i wyłączeniu laptopa wyciągnij baterie z laptopa i pozostaw ją poza laptopem minimum przez 5 godzin (tzw. relaks ogniw baterii).
 8. Zamontuj baterię do laptopa, podłącz zasilacz i w pełni naładuj baterię pod kontrolą systemu operacyjnego.
 9. Nie odłączaj zasilacza od laptopa przez 2 godziny od naładowania baterii.

Jedna mała uwaga – minimalny 5 godzinny „relaks baterii” nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny. Baterie do laptopów ulegają samorozładowaniu, a zbyt głębokie rozładowanie ogniw może doprowadzić do „uśpienia” kontrolera baterii, a nawet jego zablokowania.

11 komentarzy

Skomentujesz ?
  • Może być zablokowany kontroler baterii. Trzeba by to sprawdzić. Jak dobrze rozumiem laptop ładuje baterie, ale jej nie rozładowuje? Może to być również uszkodzenie układu na samej płcie głównej.

 • Chciałem się przekonać czy wyżej opisana metoda daje jakieś korzyści. Przed kalibracją posiadałem wear level na poziome 68%, po już 57%. Znaczna różnica. Teraz baterię rozładuję do połowy i wyjmę bo i tak siedzę na kablu.

  Pozdrawiam.

  • Drogi Kolego – bateria z zamysłu stworzona jest do tego, aby pracować w laptopie. Wyciąganie jej z laptopa nie przedłuży jej żywotności. Warto to czynić tylko w sytuacji, gdy laptop się grzeje, gdyż ciepło przenikające z laptopa na baterie może skrócić żywotność samych ogniw. Jeżeli jednak laptop pracuje w „normalnych temperaturach”, to pozostaw baterie w laptopie i tylko raz na jakiś czas przeprowadź kalibrację systemową.

  • Wszystko zależy od wieku baterii i kondycji jej ogniw 🙂 Kalibrację głęboką (jak w powyższym opisie) należy wykonywać w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na dwa-trzy miesiące. Ponadto przynajmniej dwa razy w miesiącu należy wykonać kalibrację systemową (rozładować baterie pod systemem operacyjnym).

   • Taką baterię, którą muszę nadzorować przez dzień raz na 2-3 miesiące zareklamowałbym już po pierwszym wystąpieniu problemów.
    Dobre, fabryczne, wyprodukowane w chinach baterie od lenovo trzymają parametry, choć bateria i laptop mają już 5 lat 🙂

    • Ale tu nie chodzi o nadzór baterii, tylko pewność, że kontroler baterii pokazuje prawidłowy stopień naładowania ogniw. Bez kalibracji baterii mogą pojawić się procentowe skoki w stopniu naładowania baterii.

     Kontroler baterii dzięki kalibracji uczy się rzeczywistej pojemności ogniw, dzięki czemu podaje ich rzeczywisty czas do pełnego rozładowania i naładowania.

     • Witam Serdecznie
      Jak mam rozumiec ladowanie pod kontrola systemu operacyjnego? Laptop ma byc wloczony i uruchomiony windows tak ????

     • Tak, pisząc to mieliśmy na myśli ładowanie baterii z włączonym systemem operacyjnym, tak aby można było śledzić stopień naładowania baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobór pojemności baterii do laptopa

Baterie o pojemności większej niż oryginalna - za i przeciw Gdy potrzebujemy wymienić baterię w laptopie, z reguły szukamy produktów...

Zamknij