Laptop battery calibration

Image Source: FreeImages


Wielu użytkowników laptopów ma problem z utrzymaniem pojemności baterii na poziomie fabrycznym. Jednym z rozwiązań tego problemu jest przeprowadzenie kalibracji baterii. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak przeprowadzić kalibrację baterii laptopa.

Dlaczego warto przeprowadzić kalibrację baterii laptopa?

Kalibracja baterii polega na przeprowadzeniu cyklu rozładowania i naładowania baterii w celu osiągnięcia jej optymalnej wydajności. Przeprowadzenie kalibracji baterii laptopa pozwala na:

  • Przywrócenie baterii do fabrycznej pojemności
  • Wydłużenie czasu pracy na baterii
  • Poprawę dokładności wskaźnika poziomu naładowania baterii
  • Zapobieganie przedwczesnemu zużyciu baterii

Jak przeprowadzić kalibrację baterii laptopa?

Aby przeprowadzić kalibrację baterii laptopa, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Krok 1: Włącz laptopa i naładowanie baterii

Przed przystąpieniem do kalibracji baterii, upewnij się, że bateria jest naładowana do pełna. Podłącz zasilacz do laptopa i poczekaj, aż wskaźnik poziomu naładowania baterii osiągnie 100%.

Krok 2: Rozłącz zasilacz i wejdź do BIOSU

Po naładowaniu baterii do pełna, wyłącz laptopa i odłącz zasilacz. Następnie włącz laptopa na baterii i wejdź do BIOSU. Klawisz, który należy wcisnąć, aby wejść do BIOSU, zależy od producenta laptopa (najczęściej jest to klawisz F2, F10 lub F12).

Krok 3: Rozładowaj baterię

Zostaw laptopa pod BIOSem, aż bateria całkowicie się rozładuje. Po całkowitym rozładowaniu baterii, wyłącz laptopa i wyciągnij baterię z laptopa. Pozostaw baterię poza laptopem przez minimum 5 godzin, aby ogniwa baterii mogły się zrelaksować.

Krok 4: Naładuj baterię

Po upływie 5 godzin, zamontuj baterię do laptopa, podłącz zasilacz i naładuj baterię do pełna pod kontrolą systemu operacyjnego. Nie odłączaj zasilacza od laptopa przez kolejne 2 godziny po naładowaniu baterii.

Co należy pamiętać podczas kalibracji baterii laptopa?

Podczas kalibracji baterii laptopa należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Przeprowadź kalibrację baterii co najmniej raz na 2-3 miesiące
  • Nie przeprowadzaj kalibracji baterii zbyt często, ponieważ może to skrócić żywotność baterii
  • Nie przeprowadzaj kalibracji baterii, gdy bateria jest zupełnie rozładowana. W takiej sytuacji należy ją najpierw naładować do pełna
  • Nie przeprowadzaj kalibracji baterii, gdy laptop pracuje w wysokiej temperaturze lub gdy jest narażony na wstrząsy

Podsumowanie

Kalibracja baterii laptopa to ważny proces, który pozwala na przywrócenie baterii do fabrycznej pojemności, wydłużenie jej czasu pracy oraz poprawę dokładności wskaźnika poziomu naładowania baterii. Przeprowadzenie kalibracji baterii laptopa jest stosunkowo proste i można je wykonać samodzielnie, postępując zgodnie z powyższymi krokami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
McDonald’s współpracuje z InstaVolt

InstaVolt współpracuje z McDonald’s w celu wprowadzenia punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w swoich restauracjach Drive Thru w Wielkiej...

Zamknij