Podstawowe zasady użytkowania akumulatorów do elektronarzędzi

1. W pierwszym okresie użytkowania nowego akumulatora należy go co najmniej dwa razy w pełni rozładować i naładować. Proces ten jest niezbędny w celu prawidłowej kalibracji akumulatora.

W przypadku akumulatorów do elektronarzędzi NiCd/NiMh proces kalibracji można również określić jako balansowanie ogniw. Działanie to ma na celu wyrównanie napięcia na poszczególnych ogniwach, które to może nieznacznie się różnić. Napięcie wyrównuje się trakcie ładowania akumulatora, podczas którego ogniwa, które osiągnęły napięcie maksymalne oddają nadwyżkę swojej energii poprzez ciepło, a w tym czasie pozostałe ogniwa są doładowywane. Proces ładowania zakończy się, gdy wszystkie ogniwa osiągną maksymalne napięcie ładowania tj. 1,4V

Kalibracja nowego akumulatora zbudowanego w oparciu o ogniwa litowo-jonowe ma wyłącznie na celu sprawdzenie, czy zachodzi poprawna dwustronna komunikacja akumulator-ładowarka. W przypadku prawidłowej komunikacji ładowarka nie powinna sygnalizować w trakcie ładowania żadnych błędów uszkodzenia ogniw akumulatora oraz błędów termicznych.

2. Każdy akumulator należy co najmniej raz w miesiącu w pełni rozładować i naładować.

W każdym ogniwie, czy to NiMh/NiCd czy lit-ion zachodzą procesy chemiczne. Nie ma tutaj znaczenia, czy ogniwo pracuje, czy też leży w szufladzie. Należy pamiętać, że inne procesy zachodzą w przypadku leżakowania ogniw, a inne w trakcie jego ładowania i rozładowywania. Ładując i rozładowując akumulator „przypominamy” ogniwom to do czego są stworzone. Regularne rozładowywanie jest szczególnie istotne w akumulatorach NiCd, gdzie występuje efekt pamięci.

3. W przypadku pełnego rozładowania akumulatora należy przed podłączeniem go do ładowarki odczekać 10-15 minut. Proces ten jest niezbędny w celu ostudzenia ogniw akumulatora i wyrównania napięcia.

Aktualnie 95% akumulatorów na rynku posiada termistor zabezpieczający ogniwa przed przegrzaniem w trakcie ładowania. Ładowarki o prądzie ładowania 0,5A i więcej każdorazowo sprawdzają aktualny opór na termistorze i w przypadku gdy jest on zbyt wysoki (rozgrzany termistor) sygnalizują błąd temperatury. Pamiętać również należy, że minimalne użytkowe napięcie ogniwa NiCd/NiMh wynosi 1V. W przypadku jednak dużego obciążenia akumulatora napięcie to może czasowo spaść poniżej 1V,. Po „zwolnieniu” ogniw napięcie to będzie sukcesywnie wzrastało do osiągnięcia okolic minimalnego napięcia użytkowego. Taki relaks akumulatora również jest ważny dla ładowarki, gdyż dzięki temu może ona prawidłowo zidentyfikować akumulator i dobrać do niego maksymalne napięcie ładowania.

4. Do ładowania akumulatora najlepiej używać ładowarek z czujnikiem stanu naładowania i temperatury. W przypadku braku tego typu ładowarki należy ręcznie kontrolować stan naładowania odłączając baterię od ładowarki za każdym razem, gdy wzrośnie temperatura baterii. Należy bezwzględnie unikać przeładowywania akumulatora!

Każda ładowarka akumulatorów lit-ion posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem (Delta Voltage). W przypadku jednak ładowarek do akumulatorów NiCd/NiMh zabezpieczenie to posiadają jedynie nowsze ładowarki. Na rynku występuje bowiem bardzo dużo ładowarek starego typu tzw. kilkugodzinnych, gdzie prąd ładowania nie przekracza 300mA. Ładowarki te wyposażone są w tak mały prąd właśnie z uwagi na możliwość przeładowania akumulatora. Jak już wspominaliśmy akumulator w pełni naładowany robi się ciepły. Oddaje on w ten sposób nadwyżkę energii jaką ma w sobie. Co jednak w przypadku gdy prąd ładowania jest na tyle wysoki, że akumulator nie jest w stanie tak szybko oddać energii? Ogniwa zaczynają się przegrzewać, a akumulator ulega trwałemu uszkodzeniu, bądź jego żywotność znacznie spada.

5. W przypadku nie używania akumulatora przez dłuższy okres czasu, należy naładować akumulator co najmniej do poziomu 60% i przechowywać w suchym miejscu.

Każdy akumulator lit-ion oraz NiCd/NiMh posiada współczynnik samo-rozładowania. Dlatego też zalecamy, aby nigdy nie zostawiać akumulatora w pełni rozładowanego na dłużej niż 24 godziny. Pozwoli to uchronić ogniwa przed zbyt głębokim rozładowaniem i skróceniem ich żywotności. Zasada ta jest szczególnie istotna w akumulatorach lit-ion, gdzie w przypadku rozładowania poniżej 2,6V na ogniwo elektronika baterii może uniemożliwić dalsze ładowanie akumulatora.

Czy wiesz. że nasza firma jest producentem akumulatorów do elektronarzędzi? Zapoznaj się z naszą ofertą

Akumulatory do elektronarzędzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Darmowej Dostawy

Już po raz trzeci mamy okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji Dnia Darmowej Dostawy.

Zamknij