Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopów

Poniżej przedstawiamy „Podstawowe zasady użytkowania baterii do laptopów”, które zostały opracowane przez naszą firmę i które są załączane każdorazowo do sprzedanej przez nas baterii do laptopa.  Do każdego z punktów sporządziliśmy krótkie uzasadnienie, aby ułatwić jego interpretacje.

1. W pierwszym okresie użytkowania baterii należy ją co najmniej dwa razy w pełni rozładować i naładować. Proces ten jest niezbędny w celu prawidłowej kalibracji baterii.

Oczywiście nie chodzi nam tutaj o typowe „formatowanie”  ogniw lit-ion (ogniwa te nie mają bowiem efektu pamięci) tylko o kalibrację tzn. o to aby pamięć baterii „nauczyła się” aktualnej pojemności ogniw. W sytuacji braku kalibracji, zachodzi bowiem zjawisko zakłamania stanu naładowania baterii, które będzie objawiać się w tym, że aktualny procentowy stan naładowania nie będzie odzwierciedlał rzeczywistego stanu energii, jaką posiada dana bateria. Przykładem może być sytuacja, gdzie w trakcie rozładowywania baterii przy 40% jej naładowania laptop nagle się wyłączy, albo gdy w trakcie ładowania np.: przy poziomie 70% skokowo pojawi się 100%.

2. Każdą baterię należy co najmniej dwa razy w miesiącu w pełni rozładować i naładować.

Dbaj o kondycję swojej baterii! W tej zasadzie chodzi nam o to, aby bateria była zawsze skalibrowana w sytuacji, gdy faktycznie potrzebujemy pracować na laptopie na baterii. Nie ma chyba nic bardziej frustrującego niż nagłe wyłączenie laptopa, w chwili gdy naprawdę go potrzebujemy 😉

3. Unikaj pracy wyłącznie na zasilaczu! Komputery przenośne z zamysłu są przeznaczone do pracy w różnych warunkach, dlatego co jakiś czas należy pracować na baterii!

Ta „zasada” jest w rzeczywistości odpowiedzią na często zadawane przez naszych klientów pytanie, czy przedłużą żywotność baterii pracując przede wszystkim na zasilaczu. Nic bardziej mylnego. Bateria zużywa się niezależnie od tego, czy jest w laptop jest podłączony do prądu, czy też nie. Wraz z wiekiem ogniw rośnie w nich poziom rezystancji wewnętrznej, przez co ogniwa tracą swoją pojemność.

4. Każda bateria ma określoną, szacunkową ilość cykli ładowania, dlatego też unikaj ciągłego podłączania i odłączania baterii od zasilacza. Jeżeli bateria się rozładuje naładuj ją do pełna i pracuj na niej ponownie!

Pamięć baterii zapisuje ile razy bateria była ładowana i rozładowywana. W oparciu między innymi o te dane procesor baterii określa aktualną pojemność ogniw baterii. Z doświadczenia zaobserwowaliśmy, że niektóre egzemplarze baterii mają w pamięci ustawiony maksymalny poziom cykli jaki dana bateria może osiągnąć i po jego przekroczeniu procesor baterii ulega zablokowaniu, a sama bateria nie przyjmuje i nie oddaje prądu. Dlatego też ciągłe podłączanie i rozłączanie laptopa od zasilacza może spowodować wzrost liczby cykli zapisanej w pamięci baterii. Czy pracując zatem tylko na zasilaczu chronimy baterie? Niestety nie – tak jak wspomnieliśmy cykle to tylko jeden z wielu czynników, które procesor baterii bierze pod uwagę przy określaniu pojemności ogniw. Ważna jest również data produkcji baterii, data pierwszego użycia, aktualna rezystancja wewnętrzna ogniw, napięcia na poszczególnych sekcjach ogniw itd. Jak zatem widzisz bateria zużywa się niezależnie od tego czy jest używana, czy nie. Dlatego też zalecamy wszystkim użytkownikom częstą pracę na baterii ( do tego jest przeznaczona ) ograniczając jednak jej zużycie poprzez jej ładowanie do 100% oraz rozładowywanie do 6-8% (domyślny poziom przy którym system operacyjny wymusza wyłączenie komputera).

5. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z baterii przez dłuższy czas naładuj ją do poziomu 60%, wyciągnij z komputera i umieść w suchym miejscu o stałej, umiarkowanej temperaturze.

Jednym ze znanych czynników zewnętrznych, które szkodzą procesom chemicznym zachodzącym w ogniwach lit-ion jest ciepło. Jak powszechnie wiadomo laptopy w trakcie pracy potrafią być podatne na wzrost temperatury, dlatego jeżeli planujesz przez najbliższe dni pracować wyłącznie przy biurku, gdzie masz stały dostęp do prądu, rozważ wyciągnięcie baterii z laptopa. Nie zmieni to w żaden sposób komfortu Twojej pracy, a z pewnością przyczyni się do przedłużenia żywotności baterii.


Bezpieczne zamienniki baterii do laptopów z roczną gwarancją

Znajdź nową baterie

1 komentarz

Skomentujesz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fakty i mity o bateriach do laptopów

Przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych pytań naszych klientów kupujących nową baterie do laptopa wraz z krótkimi odpowiedziami przygotowanymi przez naszą firmę....

Zamknij