Pamiętaj by zadbać o akumulator

W zimie nie zapominaj o akumulatorze.

Posiadacze nowych samochodów nie muszą się przejmować tym, że ich auto nie odpali przy minusowej temperaturze. Jeśli jesteś posiadaczem kilkuletniej maszyny, przed sezonem zimowym sprawdź stan akumulatora.

Jaki masz poziom elektrolitu?

Najwięcej problemów jest z akumulatorami starego typu, które wymagają sprawdzania poziomu elektrolitu. Regularnie badaj, czy jego poziom nie jest zbyt niski i uzupełniaj go wodą destylowaną. Kupisz ją na przykład w markecie lub na stacji benzynowej.
Akumulator zużywa się, dlatego powinieneś także badać, czy wartość amperogodzin nie jest zbyt niska. Nie może być ona niższa, niż 30 wartości osiąganej przez nowy akumulator. Duży spadek mocy akumulatora oznacza, że należy go wymienić.
W zimie akumulator ładuje się znacznie dłużej, niż w lecie. Jeśli twój samochód to diesel, stratę mocy zniwelujesz dopiero po przejechaniu 100 km. Akumulator w silniku benzynowym odzyska sprawność po 50 km. Jeśli jeździsz na krótszych dystansach, akumulator będzie ciągle naładowany zbyt słabo.

W jaki sposób sprawdzić moc akumulatora?

Nie daj się zaskoczyć zimie i odwiedź mechanika samochodowego, dzięki czemu będziesz wiedział, czy nie ma konieczności wymiany akumulatora. Pomiar napięcia przy wyłączonym silniku możesz wykonać w domu, za pomocą miernika napięcia. Test przy włączonym silniku może wykonać jedynie mechanik w swoim warsztacie.
Kłopoty z rozruchem samochodu często powodują kable i zaciski. Oczyść je ze śniedzi i zabezpiecz za pomocą wazeliny technicznej, dzięki czemu prąd będzie przepływał bez przeszkód.
W zimie panuje gorsza widoczność, dlatego sprawdź także, czy żarówki w twoim aucie działają i w razie kłopotów, wymienić je na nowe. Warto też sprawdzić wypoziomowanie reflektorów i ewentualnie je skorygować.
Przed zimą zaopatrz się też w skrobaczkę do szyb i silikon w formie spreju do zamków, który zabezpiecza je przed zamarzaniem. Dzięki nim unikniesz przykrej niespodzianki, która może czekać cię każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT