Zmiana powiadomień stanu naładowania baterii

Jedną z największych zalet wszelkich komputerów przenośnych jest to, iż przez pewien czas możemy z nich korzystać bez konieczności podłączenia do zasilania. Rzecz jasna, czas ten jest uwarunkowany pojemnością naszej baterii. Gdy osiąga ona stan bliski wyczerpaniu, system Windows informuje nas o tym za pomocą stosownych komunikatów. Wymieniamy 3 ich rodzaje oraz sposoby ich edycji.

Pierwszy dotyczy niskiego poziomu naładowania. Jest to dla nas znak, iż bateria będzie w stanie pracować jeszcze przez kilka minut, więc powinniśmy kończyć swoją pracę lub podłączyć laptop do zasilania. Kolejne komunikaty dotyczą poziomu rezerwowego oraz krytycznego. Podczas gdy w przypadku tego pierwszego mamy jeszcze chwilę na wykonanie wspomnianych czynności, to poziom krytyczny oznacza, iż system za parę sekund zostanie wyłączony, a my już nic nie będziemy mogli zrobić.

Często bywa jednak tak, że, pomimo stosownych komunikatów, nie jesteśmy w stanie znaleźć źródła zasilania na czas. Wszelkie efekty naszej pracy mogą przez to zostać utracone. Jest to powszechna sytuacja w przypadku starszych baterii, które bardzo szybko się wyczerpują. Czas pomiędzy pierwszym a ostatnim komunikatem jest wtedy niezwykle krótki, co uniemożliwia nam działanie.

Na szczęście za pomocą systemu Windows jesteśmy w stanie ręcznie zwiększyć odstępy pomiędzy trzema opisanymi informacjami, a także ustalić, aby pierwszych z nich wyświetlany był odpowiednio wcześniej.

W tym celu klikamy ikonkę Start, która znajduje się w lewym dolnym rogu pulpitu. Następnie przechodzimy kolejno do sekcji Panel sterowania, a następnie Opcje zasilania.

opcje zasilania laptopa

Opcje zasilania poszczególnych planów

Dzięki tym czynnościom dochodzimy do ekranu Wybierz plan zasilania, w którym znajdują się poszczególne plany. Wybieramy ten, który nas interesuje, a następnie klikamy opcję Zmień ustawienia planu. Wszelkie parametry znajdują się w specjalnej sekcji, w związku z tym wybieramy pozycję Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

edycja ustawień planu zasilania

Edycja ustawień planu zasilania

Po załadowaniu stosownej listy, pozostaje nam już tylko wybrać gałąź Bateria, gdzie znajdują się 3 wspomniane wcześniej informacje dotyczące niskiego, rezerwowego, a także krytycznego poziomu baterii. W każdej sekcji ustalamy wybrane przez nas wartości procentowe, które wskażą, kiedy dany komunikat ma zostać wyświetlony.

opcje zasilania

Zaawansowane opcje zasilania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Eksploatacja akumulatorów żelowych

Wbrew pozorom zakup i prawidłowa eksploatacja akumulatorów nie należą do prostych zadań. Łatwo w tych kwestiach o popełnienie podstawowych błędów....

Zamknij