Zmiana powiadomień stanu naładowania baterii

Jedną z największych zalet wszelkich komputerów przenośnych jest to, iż przez pewien czas możemy z nich korzystać bez konieczności podłączenia do zasilania. Rzecz jasna, czas ten jest uwarunkowany pojemnością naszej baterii. Gdy osiąga ona stan bliski wyczerpaniu, system Windows informuje nas o tym za pomocą stosownych komunikatów. Wymieniamy 3 ich rodzaje oraz sposoby ich edycji.

Pierwszy dotyczy niskiego poziomu naładowania. Jest to dla nas znak, iż bateria będzie w stanie pracować jeszcze przez kilka minut, więc powinniśmy kończyć swoją pracę lub podłączyć laptop do zasilania. Kolejne komunikaty dotyczą poziomu rezerwowego oraz krytycznego. Podczas gdy w przypadku tego pierwszego mamy jeszcze chwilę na wykonanie wspomnianych czynności, to poziom krytyczny oznacza, iż system za parę sekund zostanie wyłączony, a my już nic nie będziemy mogli zrobić.

Często bywa jednak tak, że, pomimo stosownych komunikatów, nie jesteśmy w stanie znaleźć źródła zasilania na czas. Wszelkie efekty naszej pracy mogą przez to zostać utracone. Jest to powszechna sytuacja w przypadku starszych baterii, które bardzo szybko się wyczerpują. Czas pomiędzy pierwszym a ostatnim komunikatem jest wtedy niezwykle krótki, co uniemożliwia nam działanie.

Na szczęście za pomocą systemu Windows jesteśmy w stanie ręcznie zwiększyć odstępy pomiędzy trzema opisanymi informacjami, a także ustalić, aby pierwszych z nich wyświetlany był odpowiednio wcześniej.

W tym celu klikamy ikonkę Start, która znajduje się w lewym dolnym rogu pulpitu. Następnie przechodzimy kolejno do sekcji Panel sterowania, a następnie Opcje zasilania.

opcje zasilania laptopa

Opcje zasilania poszczególnych planów

Dzięki tym czynnościom dochodzimy do ekranu Wybierz plan zasilania, w którym znajdują się poszczególne plany. Wybieramy ten, który nas interesuje, a następnie klikamy opcję Zmień ustawienia planu. Wszelkie parametry znajdują się w specjalnej sekcji, w związku z tym wybieramy pozycję Zmień zaawansowane ustawienia zasilania.

edycja ustawień planu zasilania

Edycja ustawień planu zasilania

Po załadowaniu stosownej listy, pozostaje nam już tylko wybrać gałąź Bateria, gdzie znajdują się 3 wspomniane wcześniej informacje dotyczące niskiego, rezerwowego, a także krytycznego poziomu baterii. W każdej sekcji ustalamy wybrane przez nas wartości procentowe, które wskażą, kiedy dany komunikat ma zostać wyświetlony.

opcje zasilania

Zaawansowane opcje zasilania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Eksploatacja akumulatorów żelowych

Wbrew pozorom zakup i prawidłowa eksploatacja akumulatorów nie należą do prostych zadań. Łatwo w tych kwestiach o popełnienie podstawowych błędów....

Zamknij