Zużycie baterii do laptopa (wear level).

Żywotność baterii w laptopie

Niewątpliwie największą przewagą laptopów nad komputerami stacjonarnymi jest ich mobilność, przejawiająca się możliwością korzystania z urządzenia niemal wszędzie, bez konieczności podłączania do prądu. Wszystko to, dzięki wbudowanej wewnętrznej baterii. Jak powszechnie jednak wiadomo akumulatorki nie są jednak wieczne i wszystkie mają swoją żywotność, bez względu na częstotliwość ich użytkowania.Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób sprawdzić zużycie baterii w laptopie?

Czym jest zużycie baterii (ang. wear level)?

Zużycie baterii to nic innego jak różnica pomiędzy pojemnością fabryczną baterii (ang. Designe capacity), a pojemnością maksymalną do jakiej bateria może się naładować (ang. Full charge capacity).

Sprawdź ile zostało – jak to zrobić?

Istnieje możliwość sprawdzenia stopnia zużycia (ang. wear level) baterii, przy pomocy odpowiednich aplikacji. Programy takie pozwalają na odczytanie aktualnego poziomu wyeksploatowania, w stosunku do wyjściowego, bazowego zapasu mocy.

Najbardziej popularnym programem jest Battery Bar. To prosta aplikacja wyświetlająca w pasku zadań informację o aktualnym naładowaniu baterii, a po najechaniu na nią myszką, ukazuje zapis „battery wear”, który stanowi informację o jej zużyciu. Im większa wartość procentowa, tym większe zużycie i co za tym idzie, mniejszy zapas mocy.

Zużycie baterii w aplikacji battery bar.

Zużycie baterii w aplikacji Battery bar.

Drugą popularna aplikacją jest Battery Care, w której poziom zużycia baterii odczytujemy w podobny sposób. Klikając na ikonce programu, należy wybrać „Detailed information”, a następnie „show”.

Zużycie baterii w programie battery care

Zużycie baterii w programie battery care

I znowu „wear level” pokazuje procentowy poziom wyeksploatowania baterii. Możliwość takiego odczytu dają również inne, bardziej rozbudowane aplikacje, których przeznaczenie jest szersze, jak np. Battery Mon.

Wear level baterii w Battery Care

Wear level baterii w Battery Care

Czy to na pewno zużycie baterii?

Nie zawsze różnica pomiędzy pojemnością maksymalną, a fabryczną jest wynikiem zużycia baterii. Czasami różnice te mogą powstać, w sytuacji, gry bateria jest nieskalibrowana. Dlatego też jeżeli Twoja bateria jest stosunkowo świeża, przeprowadź jej kalibrację i sprawdź, czy poziom zużycia się zmniejszył.

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Zużycie baterii to proces, którego nie można zatrzymać. Istnieje za to możliwość opóźnienia jego postępu i wydłużenia żywotności baterii. Niekorzystnie na akumulatorki wpływają krótkie cykle ich ładowania, warto więc raz na jakiś czas przeprowadzić kalibrację baterii. Nie powinno się dopuszczać także do przegrzania laptopa, z którego ciepło przenika na baterię i skraca jej żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek treści bez zgody autora. Projekt i realizacja: Wera.IT

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kalibracja baterii według Texas Instruments

Niektóre baterie zbudowane na procesorach Texas Instruments np.: bq20z45 często mają problemy z utrzymaniem fabrycznej pojemności. Jeżeli zatem dotychczasowa kalibracja...

Zamknij